Přes Portál občana si nově vyřídíte i daně. Brzy přibude katastr a registr řidičů

29.08.2018 Zdroj:
aktualne.cz
Rubrika:
Ekonomika
Autor:
Ekonomika

Praha - Přes Portál občana bude od 1. září možné elektronicky podat daňové přiznání . Ke stávajícím 37 on-line službám, které portál zatím sdružuje, tak

Praha - Přes Portál občana bude od 1. září možné elektronicky podat daňové přiznání. Ke stávajícím 37 on-line službám, které portál zatím sdružuje, tak postupně přibudou další. V průběhu září má také dojít k propojení s částí informačního systému katastru nemovitostí a v plánu je rovněž propojení s centrálním registrem řidičů. Informovalo o tom ministerstvo vnitra spolu s Generálním finančním ředitelstvím.

Spolupráce s Finanční správou, která má podání elektronického daňového přiznání zjednodušit, se testuje už nyní. Přihlášení do daňového systému bude možné i skrze letošní novinku - elektronický občanský průkaz. "Elektronický občanský průkaz - eObčanka, díky níž je možné přihlásit se k on-line službám veřejné správy, zajišťuje prokázání totožnosti na nejvyšší možné úrovni záruky i pro Daňový portál," potvrzuje generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.
Protože většina lidí ale zatím eObčanku nevlastní, přístup k elektronickým formulářům Finanční správy bude možný kvůli širší dostupnosti také přes další prostředky akreditované na dostatečnou úroveň záruky - tedy i prostřednictvím jména a hesla registrovaného na portálu Správy základních registrů. "Přihlášení přes jméno, heslo a SMS využívá řada institucí, které pracují s citlivými údaji občanů a firem, jako je například přihlášení do elektronického bankovnictví, proto považujeme tento stupeň zabezpečení za dostačující," vysvětluje Janeček.

Díky bezpečnému ověření totožnosti uživatele se údaje o poplatníkovi vyplní do formuláře automaticky, což má podání přiznání zjednodušit. Přes Portál občana jsou přitom dostupné všechny elektronické formuláře, které jsou Daňovém portálu k dispozici - tedy včetně daně z příjmu, DPH i daně z nemovitých věcí.

Nový způsob podání daně má být dalším zjednodušením pro občany před tím, než Finanční správa spustí nový daňový portál nazvaný Moje daně. K tomu by mělo dojít v roce 2020.
Body řidiče i spáchané přestupky

Další novou funkcí v rámci Portálu občana by v průběhu září mělo být připojení části informačního systému katastru nemovitostí. Následovat má zapojení registru řidičů a později také registru vozidel, což umožní uživatelům nahlížet do vlastní karty řidiče. "Lidé tak získají přehled o stavu svého bodového konta i o spáchaných přestupcích. Na končící platnost řidičského průkazu mohou být upozorněni smskou," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Do konce letošního roku by se pak měl podle ministerstva průmyslu a obchodu s Portálem občana propojit rovněž registr živnostenského podnikání.

Doménu gov.cz, na níž byl začátkem července letošního roku spuštěn Portál občana, navštívilo za měsíc po spuštění přes 100 tisíc lidí. K dostupným službám se za první měsíc fungování přihlásilo už 15 300 uživatelů.

Lidé nejvíce využívají možnost vyžádat si elektronicky výpisy z veřejných rejstříků či údajů z registru obyvatel.

Od počátku července, kdy se začaly vydávat eObčanky, eviduje ministerstvo vnitra přes 230 tisíc žádostí o tento průkaz, vydáno jich bylo více než 150 tisíc. Zájemci o online komunikaci se státem, kteří mají aktivovaný čip, představují podle ministerstva třetinu dospělých držitelů nových eObčanek.